Istorinė data Lietuvos sporto istorijoje – 2021 m. gegužės 8 d. Tą dieną vyko pirmasis neįgaliųjų fechtavimo turnyras Lietuvoje. Turnyro organizatorius fechtavimo sporto klubas – Fechtavimo akademija, kuri šiuo metu vienintelė Lietuvoje vykdo neįgaliųjų fechtavimo treniruotes Vilniuje adresu Augustijonų g. 8.
Turnyro nugalėtojas Tomas Šiliauskas finalinėje kovoje įveikė Mindaugą Kraulaidį rezultatu 10-4. „Įsimintina diena, daug azarto ir emocijų. Tikrai tikiu, kad turnyras ateityje pritrauks daugiau dalyvių su judėjimo negalia, nes fechtavimo sportas labai įtraukiantis ir uždegantis, labai džiaugiuosi, kad atradau šį sportą“ sakė Tomas Šiliauskas po apdovanojimų ceremonijos.
„Planai organizuoti pirmąjį neįgaliųjų turnyrą jau buvo praėjusiais metais, tačiau dėl epidemiologinės situacijos šalyje ir pasaulyje sėkmingai organizuoti pavyko tik dabar. Tenka pripažinti, kad darbas nuotoliniu būdu, kuris vyko didžiąją dalį sporto sezono, neatstos darbo kontaktiniu būdu ir turnyro dalyviai dar tik atskleidžia savo gebėjimus, tačiau ryžtas ir entuziazmas bei kovos dvasia suvienijo visus kovotojus” – sako „Fechtavimo akademija“ prezidentė Vilma Kasiulynienė.
Neįgaliųjų fechtavimo užsiėmimai organizuoti projekto „Judu, aktyviai gyvenu“ metu. Projekto vykdytojas Fechtavimo akademija. Projektas bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
Neįgaliųjų fechtavime kovoja fechtuotojai suskirstyti pagal lytį ir negalios kategoriją, pagal kurią nustatoma judrumo galimybė, pavyzdžiui, ar gali judinti liemenį. Skiriamos A, B ir C kategorijos. Tarptautinių varžybų metu tik kovotojai esantys toje pačioje kategorijoje gali kovoti tarpusavyje, sudarydami sąžiningą konkurenciją. Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje dėl masiškumo stokos turnyre dalyvavo įgalūs ir neįgalūs sportininkai vyrai, kurie visi kovojo sėdėdami neįgaliųjų fechtavimo sportiniame vežimėlyje. Finale kovojo tik B kategoriją turintys asmenys.
Nepaisant to, kad projektinė veikla, įgalinusi neįgaliųjų fechtavimo pradžią Lietuvoje dar 2019 m., jau baigiasi gegužės mėnesį, tačiau Fechtavimo akademijos treneriai veiklą tęsti planuoja ir toliau. Naujas sezonas nuo rudens laukiamas su viltimi, kad sportuojančių gretos bus išlaikytos, epidemiologinė situacija šalyje gerės ir treniruotės bus tęsiamos kontaktiniu būdu salėje. Besidominčius fechtavimu, vaikus, jaunuolius, suaugusiuosius Fechtavimo akademijos atstovai kviečia išbandyti sportą nemokamai atvirose treniruotėse.